Ana Sayfa Güncel TUNCAY GÜNEY GÖREVİNİ İTİRAF ETTİ

TUNCAY GÜNEY GÖREVİNİ İTİRAF ETTİ

0 1015

tuncay güneyTuncay Güney, Ergenekon tertibindeki görevini itiraf etti. Güney, “Siz Ergenekon için bir proje miydiniz?” sorusuna, “Birilerinin düğmeye basması gerekiyordu” yanıtını verdi. Büyük Ortadoğu Projesi’ne destek verdiğini belirten Güney, “Özgürlükleri ABD’nin getireceğine inanıyorum. Bunu Talabani’ye de, Barzani’ye de, PKK’ya da söyledim” ifadesini kullandı.

Ergenekon tertibinin kurgulanmasında rol üstlenen ve daha sonra Kanada’ya yerleştirilen Tuncay Güney, önemli açıklamalar yaptı.

Güney, SKY Türk televizyonuna Toronto’dan canlı yayın bağlantısıyla katıldı. Polise verdiği mülakatla Ergenekon tertibinin düğmesine basılmasını sağlayan Güney, “Ergenekon için hazırlanan bir proje” olduğunu itiraf etti.

Hilmi Hacaloğlu: Tuncay Güney bir proje miydi? Hakikaten siz bir proje miydiniz? Ergenekon’un veya böyle bir operasyonun işaretinin başlangıç fişeği olarak siz mi kullanıldınız?
Güney: Birilerinin düğmeye basması gerekiyordu Ergenekon operasyonu için. Fakat Ergenekon operasyonunu hangi hükümet olursa olsun yapmak gerekiyordu.

Torontoya yerleşmesinin ardından Haham olan Tuncay Güney, ifadelerinin hukuki olarak geçersiz olduğunu söyledi.
“Fakat hala savcılıkta veya mahkemede Tuncay Güney’in samimi beyanlarına dayanılarak insanlara sorular soruluyor. Polisler işkence yaptıklarından dolayı suçlandılar ve açıklama yapıldı bu konuda. Bu kasetler de hukuk düzeyinde geçersizdir.”

Tuncay Güney, Ergenekon tertibinin hedefinde Kemalistler ve milliyetçiler olduğunu açıkladı.
“Bakın Ergenekon; tarikatsız, milliyetçisiz, Kemalistsiz bir derin devlet olmaz.”

“Ergenekon Türkiye’nin Arap Baharı’dır” diyen Güney, Ergenekon tertibinin arkasında Amerika’nın olduğunu ifade etti.
“Arap Baharı bir Amerikan operasyonudur. Ergenekon Türk Baharı’dır. Dolayısıyla Ergenekon operasyonu ABD’nindir.”

Kürt sorununun başkanlık ve yeni Anayasayla çözüleceğini savunan Güney, Başbakan Erdoğan’a övgüler düzdü.

Hacaloğlu: Bu dönem bittiyse Türkiye’de hangi dönem başladı?
Güney: Başkanlık dönemi ve anayasanın değişme dönemi. Sayın Başbakan, Atatürk’ten sonra gelmiş geçmiş tek başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Devrim yapmıştır. Mustafa Kemal’den sonra gelmiş geçmiş en büyük devrimci Tayyip Erdoğan’dır.

Amerika’nın bölgeye barış getireceğini iddia eden Güney, “Büyük Ortadoğu Projesi’ni destekliyorum” dedi.
“Ben Kürtlerin, Kuzey Irak’ta Sayın Talabani ve Barzani ile görüştüğümde de Amerika’ya dayanmaları gerektiğini söyledim. Ben PKK’lılara da söyledim. Bugün de söylüyorum. Amerika’nın elinde kurtuluşunuz dedim, Avrupa Birliği’nin elinde değil veya Şanghay Beşlisi’nin elinde de değil. Fakat Amerika’ya o zaman da emperyalist bir devlet olarak görüyorlardı. Fakat Amerika’nın sömürdüğü bir devlet yok.”

Hacaloğlu: Hala aynı kanaatte misiniz?
Güney: Ben özgürlükleri Amerika’nın vereceğini düşünüyorum. Amerika’nın güçlü olmasını ekonomik olarak, siyasi alanda, birçok alanda Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’ni destekliyorum.”

Kaynak: ulusalkanal.com.tr

BENZER MAKALELER

0 826

0 790

Yorum Yok

Bir yorum bırak