logo

Meclis Faaliyetlerimiz

tuncay-ozkan-3

Tuncay Özkan’dan CHP’ye imza

Muğla’nın Ortaca İlçesi’ne gelen Tuncay Özkan, Ortaca Biz Der’de sevenleri ile buluşarak kitaplarını imzaladı. Özkan, CHP İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya’nın partiye katılma teklifine “Neden olmasın?” dedi.
Ortaca Özalp Han Otel’de verilen akşam yemeğine katılan Tuncay Özkan’ı eşi Duygu Dikmenoğlu’nun yanı sıra CHP İl Başkanı Hasan Karaçelik, İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, Biz Der Başkanı Hasan Akoğlu, CHP Gençlik Kolları üyeleri de yalnız bırakmadı. Sevenleri ile sohbet eden Özkan, ülkede bir birliktelik özlemi olduğunu dile getirdi. Yemek sonrasında Özkan’a partiye katılmayı teklif eden CHP İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, bir kağıt vererek akit imzalattı. Tuncay Özkan “Neden olmasın? Ama böyle kayıtların genel merkezden onaylanması gerekiyor. Bu başına bela olmasın” dedi.
Tuncay Özkan’ın CHP ile bir problemi bulunmadığının altını çizen Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, davet almadığını söyleyen Özkan’ı kendisinin davet ettiğini dile getirdi. Sertkaya “Dünya görüşü itibariyle CHP’ye yakın bir arkadaşımız. Kendisi ile konuşmamız sırasında davet almadığını söyledi. Ben de bu daveti gerçekleştirdim. Önümüzdeki günlerde inşallah CHP saflarında olacağını göreceğiz” diye konuştu.tuncay-ozkan-5

Tuncay Özkan’dan Cumhurbaşkanlığı açıklaması

Ergenekon davasından 6 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Tuncay Özkan CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu konusunda ilk kez konuştu. Özkan, İhsanoğlu için “Adayı beğenmedik. Adayla ilgili süreçte tatmin olamadık. Aday neden tercih edildi anlatılamadı. Haklıyız. Ancak haklılığımızın faydası yok” yorumunu yaptı.
“CHP seçmeni kendisi ve de AKP’ye oy veren yurttaşları çare biziz diyerek sandığa götürmelidir. Aksi olursa zalim kazanır, seçilmiş kral olur” uyarısında bulunan Özkan, İhsanoğlu’na şartlı destek verdiğini açıkladı.
İşte o açıklama:
“Sahte imaj üretimi RTE’nin varlık nedenidir. Tıpkı sahte delil ve suç üretmek F tipinin zanatı olduğu gibi. Türkiye bunları geride bırakmalı. Cumhurbaşkanlığı seçimi bunun için çok önemli bir başlangıç olacak. AKP siyaset üretemediği için bitti. RTE kendi çözümsüzlüğünde yok olacak. Yurtseverlerin dağılmadan, bölünmeden; sandığı boykot ettirmeye dönük çabalara aldırmadan, bu seçimi 2015 öncesi eşik olarak görmeleri gerek.
‘BÖLÜNÜRSEK KAYBEDERİZ’
Türkiye’nin yeni bir başlangıç için umudunu, direncini, birliğini yitirmemesi şart. Seçimi referanduma benzetmeye çalışacaklara kanmayalım. Politik karşıtımız RTE’dir. Bununla değil de birbirimizle kavga edersek, bölünürsek kaybederiz. Kaybetmemiz için çabalayanları da yenmeliyiz. Unutmamalıyız aynı şeyleri yaparak farklı sonuç elde etmemiz olanaksızdır. Şimdi sorunlarımızı çözmenin bu basamağında sakın tökezlemeyelim. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yaşanacak genel seçime bir dağınıklık ve kaos ile giren taraf biz değil sorunların yaratıcısı AKP olmalıdır.
RTE kazanırsa Türkiye’nin sorunları çözülecek mi, artacak mı? Peki neden biz RTE ve AKP’nin sorunlarını yükleniyoruz? Ödevimiz politika üretmek. Politika üretemeyen RTE kaçıyor, AKP koalisyonu paramparça, sorunlar üstüne yıkılmak üzere ama o değil biz kavgadayız neden? Biz AKP’yi topluma götürüp genel seçim için büyük bir mücadeleye başlamalıyız. O gün Cumhurbaşkanlığı yasasını değiştirir yanlışı düzeltiriz. Ancak bunun için olması gereken çalışmak, çabalamak, kazanmaktır. Aday için değil RTE’den kurtuluş için, CHP iktidarı için çalışılmalıdır. CHP tabanı ve parti dinamizmi iktidar olup Türkiye’yi yeniden kurmalıdır.
ADAYI BEĞENMEDİK
Ülke kapanın elinde kalmıştır. Ahlaksızlık, alçaklık bugün ilk sorundur. Bu sorunları kişilere indirgemenin bize faydası var mıdır? Dışarıdan fitnecilerin cahillerin bataklığına düşmemek şarttır. İnsanlar aday nedeniyle çaresiz, tereddütlü. Katillerle hırsızların eline kalmamak isteyen bizlerin birlik içinde olmak dışında çaresi var mı? Elbette bu nedenle içerde tartışma olacaktır. Yöntem, yol, aday tartışılacaktır. Cumhuriyeti korumak için yapılan bu tartışma doğaldır.
Adayı beğenmedik. Adayla ilgili süreçte tatmin olamadık. Aday neden tercih edildi anlatılamadı. Haklıyız. Ancak haklılığımızın faydası yok! Bizim olmayan bu katillerle hırsızlar düzeninin iki seçimle yok olması çok önemli. CHP seçmeni bu nedenle CHP’nin çare olduğunu düşünmelidir. CHP seçmeni kendisi ve de AKP’ye oy veren yurttaşları çare biziz diyerek sandığa götürmelidir. Aksi olursa zalim kazanır, seçilmiş kral olur. Sorunun bir adaya oy toplamak olmadığını Türkiye ve dünya barışını kurtarmak olduğunu unutmayalım.
‘OKLARIMIZI KENDİMİZE BÜKMENİN HİÇBİR YARARI YOKTUR’
RTE ve AKP’nin zararlarını bitirmeliyiz. CHP seçmeninin gönlü kırılmamalı. Onlar vatanın en cefakâr, vefakâr, aydınlık yüzüdür. CHP seçmeni çaresizlikten oy verdiği duygusuna kapılmamalıdır. CHP seçmeni bu ülkenin yüreğidir. CHP o yürekte en büyük iktidarın gücünü taşımaktadır. CHP seçmeninin aşkı bu ülkeyi gene kurtaracaktır. CHP seçmeni aşkıyla gericilerden, cahillerden, hırsızlardan ve katillerden Türkiye’yi kurtaracak iktidarı kazanacaktır. Bu engellenemez. Bu korku nedeniyle CHP üzerinde oyunlar bitmiyor. Bunları sonlandırmanın tek yolu bu iki seçimin sonunda CHP’nin iktidar olmasıdır. Bunun da şahıslarla değil olgularla ilişkisi vardır.
Küçük hesapların ya da yanılgıların CHP iktidarını engellemesine asla izin verilemez. Sandığa gitmeyelim, boykot, boş oy, karşı aday çıkartalım sözleri CHP içinden aday olabilir mi arayışının yansımalarıydı. Demokratçaydı. Hukukiydi. Cumhuriyet’e, Atatürk’e düşmanlık edenlerin tek korkusu Türk insanının yıkılmaz iradesi ve o iradenin sembolü CHP’dir. CHP halkındır. Şimdi oklarımızı kendimize bükmenin hiç bir yararı yoktur. Halka CHP’nin dışında bir kurtuluş olmadığını göstermeliyiz. Umut CHP’dir. CHP seçmeni bunu anlatmak durumundadır. Gücünü yüreğindeki aşkını halkımıza göstermelidir. Bu güçle halkını yanına alan CHP iktidar olur. Çünkü bugün halkın karşısında çocuklarını öldüren, paralarını çalan, hayatlarına karışan, adaleti katleden, zindancı bir zalim var. Şimdi bir bu zalime bir de onu yenip ulusu kurtarmak isteyen CHP’ye bakın! Elinizi vicdanınıza koyup karar verin. Yarın, hayatın gerçekleri ile ideoloji çatıştığında ne yapmalıyızdan yola çıkarak CHP’ye oy vermek neden bir zorunluluktur yazacağım.
Sevgiler.
Tuncay Özkan”tuncay-ozkan-6

Tuncay Özkan ‘üretim’ dedi

CHP İzmir milletvekili adayı Tuncay Özkan seçim çalışmalarını Buca Kaynaklarda bulunan Balık halinde ve Sebze Meyve Halinde sürdürdü. Gece 03:30 da CHP Buca ilçe başkanı Bektaş Gül ve Buca Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Işık’la birlikte başladığı çalışma sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. Esnafın sorunlarını dinleyen Özkan yeni döneme ilişkin önemli mesajlar verdi. “ Bugün üreticinin, satıcının sorunlarını biliyoruz insanlarımız büyük sıkıntı içinde. Az önce duymuş olduğumuz sıkıntılar gezdiğimiz her yerde hâkim. Türkiye on üç yıldır bilinçli olarak üretmeyen, tüketen bir toplum haline getirildi. Balıkçımız, köylümüz, üreticimiz toprağından yerinden yurdundan koparıldı, şehre mahkûm edildi. Varsa yoksa inşaat, büyük binalar, artan bir konut stoku ve bunları satabilmek için şehre zorlanan insanlarımız. Çıkarılan yasalarla köyler kapatıldı. Eğitim sistemimiz perişan hale getirildi. Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkûmdurlar. Bu ülkenin acilen bir üretim ekonomisine geçmesi gerekmekte biz CHP olarak bunu başaracağımızın sözünü veriyoruz. Eğitim, teknolojiyi doğru kullanmak, bilinçli politikaları üretebilmek bir bütün. CHP iktidarında köylü yeniden milletin efendisi olacak. Mustafa Kemalin ülküsü olan üreten, büyüyen, gelişen dünya ile rekabet edebilen bir ülke yaratacağız size söz veriyoruz.”
Balıkçılıkta ve tarımda ege bölgesin yüz milyar dolar gibi bir potansiyeli olduğunu söyleyen Özkan “ oy verin projelerimizle işsizliği bitirelim ekonomiyi düzlüğe çıkartalım hep birlikte kazanalım “dedi.tuncay-ozkan-4jpg

İktidar CHP’den öğrensin


İktidar CHP’den öğrensin
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Fuar İzmir 21. Marble Mermer Fuarı ile kapılarını açtı. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birileri parsel parsel yer alıp yatırım yaparken birileri de parsel parsel satıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, hükümete yüklenirken İzmir’in yatırılamlarının engellendiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu da, “Hizmet ve yatırımları adaletli dağıtıyor, herkese aynı nazardan bakıyoruz. Ve bize de aynı nazardan bakılsın, ayrım yapılmasın istiyoruz” diye konuştu. Açılışa katılan CHP Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Atam hedef gösterdi, çocukları dünyanın en iyisini kendi kaynaklarıyla yaptı. Yaşasın CHP yaşasın İzmir Büyükşehir Belediyesi!Açılışında olmanın büyük sevinci ile doldum.Parasının her kuruşu Büyükşehir Belediyemizden. İktidar doğrusu nasıl yapılır CHP’den öğrensin!Türkiye için İzmir’in aydınlığını ve başarılarını istiyoruz.İzmir’in aydınlığı,Atatürk’ün hedefidir.Gerçekleştirmek için iktidari istiyoruz.İzmir’den Türkiye’nin yeni Başbakan’ını çıkartacağız.Kılıçdaroğlu İzmir’in aydınlığını Türkiye’ye yayacak.CHP iktidarı karanlığı yenecek!” ifadelerini kullandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve alanında ülkenin en büyüğü olan Yeni Fuar Alanı’nın açılışı 21. Marble Mermer Fuarı ile birlikte gerçekleştirildi. Açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri, siyasi parti ve sektör temsilcileri, belediye başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.
Kürsüye “Başbakan Kemal” sloganları ile çıkan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, mermer fuarı ile ilgili yaşadığı anıyı anlattı.
Kılıçdaroğlu, fuar ile ilgili bir sanayicinin kendisini aradığını ifade ederken, “Bir sanayici beni ısrarla telefondan aradı ve ‘Ne olursunuz Aziz Bey’e telefon edin bir yer versin. Ben de ‘tamam’ dedim. Aradım Aziz Bey’i ‘yer mi yok’ dedim. O da ‘vallahi yer yok’ dedi. Sonra, ‘benim oğlum da o işi yapıyor, ona da yer yok. Bende torpil yok’ diye konuştu. İşte durum budur. Gerçek ortadadır” dedi.
HÜKÜMETE YÜKLENDİ
Kılıçdaroğlu, konuşmasında hükümeti de İzmir’i engellemekle suçladı. Kılıçdaroğlu, “CHP hep demokrasiyi savunur ama ‘ekonomiye ağırlık vermez’ der bazı çevreler. Demokrasinin ve hukukun olmadığı yerde hiçbir şey olmaz. Ortak alandır. Ekonomi bizim için çok önemlidir. İşareti Mustafa Kemal Atatürk 1920’lerde vermiştir. Büyük lider ‘savaş meydanlarında kazanılan zafer ekonomiyle taçlandırılmadıkça zafer kalıcı olmaz’ demiştir. Doğru mu? O sözlerin tamamı doğrudur. Ekonomi güçlü olursa Dünya’ya farklı bakansınız. Bizi ekonomik açıdan eleştirenler gelsinler İzmir’e baksınlar, Fuar İzmir’i gezsinler. Laf aramızda bunlardan birisi İzmir’e geliyor. Sözde ders verecek. Efendim İzmir kötü yönetiliyormuş. Kocaoğlu borçları vadesinden altı ay önce bitirdi. Ender borçsuz başkanlardan birisidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu Türkiye’den daha iyidir. Ankara’dakiler bunu iyi duysun! ‘Tek isteğimiz var’ dedi başkan. Ayrımcılık yapılmasın istedi. İki yıldır Körfez’de taramak için ÇED izni vermiyorlar. Engel çıkartıyorlar. Hangi engeli çıkartırlarsa çıkartsınlar İzmir’i Türkiye’nin gözbebeği yapacağız” diye konuştu.
‘PARSEL PARSEL’ GÖNDERMESİ
Kılıçdaroğlu, fuar alanı inşaatı öncesinde Başkan Kocaoğlu’nun kamulaştırma çalışmaları yaparak kar ettiğini söyledi. CHP Lideri, “Kocaoğlu, fuar alanı ile ilgili bana ‘parsel parsel satın aldım’ dedi. Bir de Ankara’yı düşünün, parsel parsel lafı size bir şey hatırlatıyor herhalde… Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Hükümet Sözcüsü, belediye başkanı için ‘Ankara’yı parsel parsel sattı’ diyor. Birileri satıyor, tezgâhlaştırıyor birileri ise parsel parsel görkemleştiriyor. Aradaki fark budur” dedi.
KOCAOĞLU’NA ÖVGÜ YAĞMURU
Kılıçdaroğlu, konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’na övgüler yağdırdı. Kılıçdaroğlu, “Bizim temel özelliğimiz var. Her kuruşun hesabını vermek bizim boynumuzun borcudur. Metro yapılıyor. İzmir’de, Ankara’da, İstanbul’da yapılıyor. Ankara ve İstanbul uzun yıllar sonra havlu attı. Ulaştırma Bakanlığı devraldı. İzmir ise kendi kaynakları ile yapıyor. Çünkü burada her kuruşun hesabı verilir ve arkasında durulur. İzmir metronun kilometresini 60 milyon TL’ye, Ankara 100 milyon TL’ye, İstanbul ise 150 milyon TL’ye yapıyor. Arada üç misli fark var. ‘Neden borçlarımı ödedim, metroyu yapıyorum’ diyor. Çünkü her kuruşun hesabını verdiği, bütün İzmirlilere saygı duyduğu için yapıyor. Bunu Aydın, Muğla, Tekirdağ’da görürsünüz. Nerede bir CHP’li başkan varsa orada hayat, ekonomi, sokaklarında özgürce yaşayan vatandaş var. İstanbullu nefes almak için Beşiktaş’a, Kadıköy’e gider. Buralarda sanat, özgürlük, insana saygı var. Başkan metroyu ‘11 kilometre aldım 130’a çıktı’ diyor. Ankara’dan para geliyor mu? Hayır ama engel geliyor. Aziz Bey ile ilgili yargılama yapıldı. İsterseniz 400 değil bin 400 yıl yargılayın biz hedefimizden dönmeyeceğiz. Tek hedefimiz halka hizmettir. Onlar her şeyi sattılar. Burada parsel parsel yerler satılmadı. Eskişehir’de, İzmir’de büyük işler yapıldı. İzmir’de opera binasının da temeli atılacak. İzmir Dünya kenti olma sözü veriyor” diye konuştu.
4 YIL İSTEDİ
Kılıçdaroğlu, vatandaşlara seslenirken, “Önümüzde bir süreç var. 7 Haziran… Bir vatandaş bana yolda ‘ne olursun bizi haramilerden kurtar’ dedi. İzmirlilere sesleniyorum. Kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu, halka hesap vermenin namus olduğuna inanıyorsanız bütün Türkiye’den 4 yıl yetki istiyorum. Özgür bir Türkiye, büyüyen, ayrımcılık yapan değil birleştiren bir ülke olacaktır. Hiç kimsenin inancıyla, etnik kimliği ile ilgilenmeyen siyaset anlayışını egemen kılacağız. Bunun sözünü veriyorum. Sözümün arkasında duracağım” dedi.
Kocaoğlu, konuşmasında yerelde kalkınma vurgusu da yaptı. Kocaoğlu, “Yerelde kalkınmanın topyekun olacağını iyi biliyoruz. Bu nedenle tarımın gelişmesi için samimiyetle çalışıyoruz. Tarla yollarını asfaltlıyor; çiçek, süt ve fidan üreticileriyle sözleşmeli alım sözleşmesi yapıyor, organik tarımı ciddi anlamda destekliyoruz. Üreticilerimize her yıl 1 milyon meyve fidanı dağıtılıyor. Çevre ve arıtma yatırımlarında çok özel bir yere geldik. Körfez’de yeniden yüzebileceğimiz günlere adım adım yaklaşıyoruz. Özetle, bugünün ve yarınların İzmir’i için var gücümüzle çabalıyoruz” dedi.
İKTİDAR CHP’DEN ÖĞRENSİN
Açılışa katılan CHP Parti Meclisi Üyesi Tuncay Özkan twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Atam hedef gösterdi, çocukları dünyanın en iyisini kendi kaynaklarıyla yaptı. Yaşasın CHP yaşasın İzmir Büyükşehir Belediyesi!Açılışında olmanın büyük sevinci ile doldum.Parasının her kuruşu Büyükşehir Belediyemizden. İktidar doğrusu nasıl yapılır CHP’den öğrensin!Türkiye için İzmir’in aydınlığını ve başarılarını istiyoruz.İzmir’in aydınlığı,Atatürk’ün hedefidir.Gerçekleştirmek için iktidari istiyoruz.İzmir’den Türkiye’nin yeni Başbakan’ını çıkartacağız.Kılıçdaroğlu İzmir’in aydınlığını Türkiye’ye yayacak.CHP iktidarı karanlığı yenecek!” ifadelerini kullandı.
RAKAMLARLA FUAR İZMİR
Kentin gelişen fuarcılık potansiyeline cevap verebilmek ve sektörün önünde yeni kapılar açmak amacıyla harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fuar İzmir için 400 milyon TL’lik yapım maliyetini tek başına üstlendi. Kavşak ve monoray projeleriyle birlikte özkaynaklarla yapılan yatırım tutarının yaklaşık 600 milyon TL olacağı bildirildi. Tesisin kurulduğu 337 bin metrekare alandaki kamulaştırmalar için de 40 milyon TL harcandı. Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi olarak inşa edilen Fuar İzmir’le birlikte kente yeni ve büyük çaplı fuarlar kazandırılması, mevcut fuarların ise büyütülerek uluslararası alana taşınması hedefleniyor.
En büyük fuar alanı
Toplam 337 bin metrekare büyüklüğünde arsa alanına sahip Fuar İzmir, 50 futbol sahasına eşit bir arazide inşa edildi. Toplam inşaat alanı ise 240 bin metrekare büyüklüğünde. İnşaat alanından 2 milyon 300 bin metreküp hafriyat çıkarıldı. Bu da yaklaşık 200 bin kamyona karşılık geliyor. Fuar İzmir’in yapımında kullanılan 34 bin ton demirle 5 adet ‘Eyfel Kulesi’ inşa edilebilir. Yeni fuar kompleksinin inşaat aşamasında dökülen 300 bin metreküp betonla, 100 metrekarelik 6 bin daire inşa edilebilir. Fuar İzmir için 29 bin metre “fore kazık” yapıldı ki, bu da yaklaşık olarak Konak-Kemalpaşa arasındaki mesafeye karşılık geliyor. İksa duvarı (kazı yüzlerini desteklemek amacıyla uygulanan sistem) için, Çeşme-Bergama arasındaki mesafe kadar, yani 200 kilometre uzunluğa denk gelecek miktarda ankraj (betonarme yapılarda çelik donatının beton içerisine bağlanması) yapıldı.
Fuar İzmir’de neler var?
Fuar İzmir’de 4 adet kapalı, 1 adet açık sergi alanı bulunuyor. Sergi hollerinin toplam alanı 90 bin metrekare yani 12 futbol sahası büyüklüğünde.
A Holü Sergi Salonu: 3 kattan oluşan bu bölümde sergi holü olarak 23 bin metrekare ayrıldı. Otopark alanının büyüklüğü ise 46 bin 350 metrekare.
B Holü Sergi Salonu: 3 kata yayılan bu bölümün sergi hollerinin büyüklüğü 26 bin 600 metrekare. Blokta 11 bin 100 metrekarelik sığınak katı ve 6 bin 50 metrekarelik tesisat katı bulunuyor.
C Holü Sergi Salonu: 15 bin 650 metrekare büyüklüğünde sergi holüne sahip bu bölümün en önemli özelliği ise, 16 metrelik yüksekliğiyle ‘Tekne, Denizcilik ve Yat Fuarı’ (Boat Show) için özel olarak tasarlanmış olması.
D Holü Sergi Salonu: 3 kattan oluşan bu bölümün 11 bin 500 metrekaresi sergi holü, 12 bin 500 metrekaresi sığınak ve teknik merkez, 800 metrekaresi ise görüşme odaları için ayrıldı.
Ofis Bloğu: 8 kattan oluşan Ofis Bloğu’nun 45.600 metrelik bölümünde 6 katlı otopark, ofis, vip salonu ve dinlenme salonu bulunuyor.
12 bin 900 metrekarelik bölümünde ise restoran, mutfak, ofis, seminer salonu, kafeterya ve teras yer alıyor.
Fuar Sokağı: Bu bloğun 14 bin 400 metrekarelik bölümünde 4 katlı Fuar Sokağı, 3 katlı otopark ve ofisler var. 10 bin 450 metrekarelik bölümünde ise 2 adet seminer salonu, kafeterya, görüşme odaları, ofis ve restoran inşa edildi.
Seyir Kulesi: Fuar İzmir’in bu bölümünde 48 metre yüksekliğinde 14 kattan oluşan Seyir Kulesi yer alıyor.
Açık Sergi Alanı: Komplekste 31 bin 650 metrekare özel sergi alanı bulunuyor.
2500 araçlık kapalı otopark alanı: Alanda 93 bin m² büyüklüğünde toplam 2 bin 500 araç kapasiteli kapalı otopark da kuruldu.
Alan detayı
Açık sergi alanı: 31.650 metrekare, Fuar Meydanı: 20.500 metrekare, Fuar Platosu: 12.000 metrekare, 2. Etap için ayrılmış arazi: 46.000 metrekare, 2. Etap için ayrılmış sergi holü alanı: 33.000 metrekare, Rezerv alan (kongre-otel/ açık otopark) :40.000 metrekare, Kompleks alanının peyzaj çalışmaları için 1545 adet ağaç, 9478 adet bitki dikildi. 4700 metrekare hazır çim serimi yapıldı.
Dünyanın üç büyüğünden biri
İzmir’le özdeşleşen ve bir dünya markası haline gelen, dünyanın önde gelen üç büyük mermer fuarı arasındaki MARBLE, bu yıl kapılarını Türkiye’nin en nitelikli ve en büyük fuarıyla birlikte açtı. İzmir, MARBLE ile birlikte 21. kez mermer ve doğaltaş sektöründe dünya çapında bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.
Fuar için 1298 adet stant kuruldu. 632 TIR malzeme taşındı. Farklı illerden 15 bin ton doğal taş, İzmir’e geldi. Türkiye’nin 43 vilayeti, dünyanın 30 ülkesi burada buluştu.
Marble, Fuar İzmir ile bu yıl metraj olarak yüzde 168, katılımcı sayısı olarak yüzde 31 ve stant alanı olarak yüzde 70 oranında büyüdü. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Türk fuarcılık sektörünün öncü kuruluşu İZFAŞ tarafından düzenlenen fuarın, 27 ülkeden 373’ü yabancı toplam 1.562 katılımcısı bulunuyor. 119 bin m2 alan üzerinde düzenlenen fuarda, mermer ve doğaltaş, fabrika makinaları, ocak-iş makinaları/ekipmanları ve sarf malzemeleri yer alıyor. Fuarda, ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere 15 bin ton doğal taş, toplam 784 adet blok sergileniyor. Sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan fuar, 28 Mart 2015 Cumartesi sona erecek.